Burun Estetiği | Ento KBB

Burun Estetiği Ameliyatı

Burun Estetiği

Burun Estetiği Nedir?

Burun estetiği ameliyatı, rinoplasti ya da diğer adıyla estetik burun ameliyatı. Burun görünümünü estetik açıdan daha iyi hale getirmek amacıyla yapılan ameliyatlardır.

 

Burun Estetiği ile Neler Değişebilir?

Burun estetiği yapıldığında büyük burunlar küçülebilir, geniş burun daraltılabilir, burun ucu düşüklüğü istenen seviyede kaldırılabilir, burun kemeri törpülenebilir. Burun deliği asimetrisi varsa giderilebilir.

 

Burun Estetiği ile Birlikte Burun Tıkanıklığı Problemi de Giderilebilir mi?

Burun estetiği ile aynı ameliyatta burun tıkanıklığına sebep olan burun kemik eğriliği, burun eti büyüklüğü gibi problemler de giderilebilir. Böylelikle tek ameliyatta hem estetik yapılmış hem de tıkanıklık problemi giderilmiş olur.

 

Açık Burun Estetiği ve Kapalı Burun Estetiği Farkı Nedir?

Açık burun estetiklerinde burun deliklerinin ortasındaki bölge kesilerek ameliyat yapılır. Kapalı burun estetiğinde ise burnun dışına kesi atılmaz ve burun deliği içinden işlem yapılır. Böylelikle açık teknik burun estetiğinde az da olsa iz kalabilirken kapalı burun estetiklerinde iz kalmaz.

 

Piezo Burun Estetiği Nedir?

Piezo isimli cihaz ile desteklenen burun estetiği ameliyatlarıdır. Kesi işlemi piezo cihazı ile yapılır. Piezo cihazı daha milimetrik ve daha az travmalı bir ameliyat sağlar. Böylelikle daha estetik bir burun oluşturulabilir. Ameliyat sonrası da ödem ve morluk çok daha az oluşmaktadır.

 

Revizyon Burun Estetiği Nedir?

Daha önce burun estetiği yapılmış fakat istenilen sonuç elde edilememiş hastalar tekrardan burun estetiği yaptırmak isteyebilir. 2. veya daha fazla sayıda yapılan burun estetiği ameliyatlarına revizyon burun estetiği denir. Revizyon burun estetiği ilk ameliyata göre çok daha zordur. Çünkü doktorun işlem yapabileceği kıkırdak ilk hale göre daha azdır. Tecrübeli doktorlar tarafından yapılması gerekmektedir.

 

Burun Estetiğinde Hangi Anestezi Kullanılır?

Burun estetik ameliyatlarında genel anestezi (uyutma) uygulanmaktadır.

 

Burun Estetiği Kaç Saat Sürmektedir?

Burun estetik ameliyatları ortalama 2-4 saat sürmektedir.

 

Burun Estetiği Öncesi Yemek Yiyilebilir Su İçilebilir mi?

Burun estetiği yapılacak günün 1 gün öncesi saat gece 00:00 ‘dan sonra yemek yenilmemeli ve su içilmemelidir. Aynı şekilde sigara ve diğer tütün ürünleri de tüketilmemelidir.

 

Burun Estetiği Öncesi İlaç Kullanımı Nasıl Olmalı?

Burun estetiği öncesi bazı ilaçlar bir süreye kadar kullanılabilir. Bunun detayını doktorunuzdan öğrenmelisiniz. Her ilaç için kullanım talimatları değişmektedir. Doktorunuzun haricinde kimseden bu konu ile ilgili bilgi talep etmeyiniz ve söylenenleri dikkate almayınız.

 

Burun Estetiği Sonrası Ödem Ne Zaman İyileşir?

Burun estetiği sonrası, doğal olarak ödem oluşmaktadır. Ödemin iyileşme süreci kişiden kişiye ciddi farklılıklar gösterebilmektedir. Kalın cilt yapısına sahip hastalarda ödemin geçmesi 6-12 ayı bulabilirken, ince derili ciltlerde birkaç ayda ödem %90 oranında azalma gösterebilir.

 

Burun Estetiği Sonrası Ödem Nasıl İyileşir?

Burun estetiği sonrası ödemin daha hızlı iyileşmesi için doktorunuz tarafından verilen masajlar uygulanabilir. Ödem attırıcı ilaçlar yine doktorunuzla yapacağınız görüşme sonrası kullanılabilir. Yatış pozisyonunuz doktorunuzun tavsiye edeceği şekilde uygulanabilir.

 

Burun Estetiği Sonrası Morluk Ne Zaman İyileşir?

Burun estetiği sonrası morluk kişiden kişiye değişmekle birlikte ortalama 7-14 günde tamamen geçmektedir.

 

Burun Estetiği Sonrası Morluk Nasıl İyileşir?

Burun estetiği sonrası morluk oluşumunu en aza indirmek için doktorunuz tarafından buz uygulaması tavsiye edilir. Özellikle ilk 24 saat sık buz uygulaması yapılmalıdır. Sonraki günlerde daha az sıklıkla da olsa uygulama ilk 3 güne kadar devam ettirilmelidir.

 

Burun Estetiği Sonrası Silikonlar Ne Zaman Çıkarılır?

Burun estetiği sonrası burun içine yerleştirilen silikonlar ortalama 2-3 gün içinde çıkarılmaktadır.

 

Burun Estetiği Sonrası Atel Ne Zaman Çıkarılır?

Burun estetiği sonrası atel ortalama 5-7 gün içinde çıkarılmaktadır.

 

Burun Estetiği Sonrası Ağrı, Acı ve Kanama Olur mu?

Burun estetiği bir cerrahi işlemdir. Bu yüzden zaman zaman ağrı, acı ve kanama olabilir. Bu süreçten doktorunuzu bilgilendirmeniz ve doktorunuzun tavsiyelerine uymanız önemlidir.

Burun estetiği ile ilgili paylaşılan bu bilgiler ortalama verilerdir. En doğru yöntem doktorunuzun dediklerini tam olarak uygulamaktır. Her hasta için farklı durumlar oluşabilir ve doktorunuz farklı bilgiler sunabilir. Bu sayfa sadece ortalama olarak fikir edinmeniz için oluşturulmuştur.

Telefon Hattı