Saç Ekimi – FUE Yöntemi

Saç Ekimi – FUE Yöntemi

Saç dökülmesine karşı en etkili yöntemlerden biri FUE yöntemiyle saç ekimidir.

 

Saç dökülmesi toplumda hem erkek hem kadınlarda görülen, kişinin sosyal yaşantısını olumsuz etkileyen bir sağlık sorunudur. Saç dökülmesinin birçok sebebi vardır. En sık görülen saç dökülme tipi genetik yatkınlığın etken olduğu “Androjenik Alopesi” dir.

 

Saç Dökülmesi

Saç dökülmesi toplumda hem erkek hem kadınlarda görülen, kişinin sosyal yaşantısını olumsuz etkileyen bir sağlık sorunudur. Saç dökülmesinin birçok sebebi vardır. En sık görülen saç dökülme tipi genetik yatkınlığın etken olduğu “Androjenik Alopesi” dir. Bu tip dökülmeler, genelde erkeklerde alnın iki yanında arkaya doğru saç dökülmesi ile başlar. Bu durum kişinin sabah aynada saçını düzeltmesi için daha fazla vakit harcamasına sebep olur. Saç dökülmeleri ön saç çizgisinden tepe bölgesine doğru ilerler. Saç kaybı ne kadar erken başlarsa gelişmesi o kadar hızlı olur. Kullanılan çeşitli ilaçlar, mezoterapi, PRP gibi uygulamalar dökülmeyi geciktirebilir. Fakat tedavi bırakıldığında saç dökülmesi devam eder. Kalıcı ve en etkin çözüm, uygun hastalarda saç ekimi uygulamasıdır.

 

FUE Yöntemi

Dünyada son zamanlarda yaygın olarak uygulanan saç ekim yöntemi FUE (Foliküler Unite Ekstraksiyonu) hem saçı alırken hem ekerken doğal sonuçlar ortaya koyan bir saç ekim metodudur. FUE yöntemi saçlı bölgeden alınan canlı saç köklerinin tek tek dökülen alana transferinin gerçekleştirilmesi işlemidir. FUE yöntemiyle saçın alındığı yerde neşter kullanılmaz, dikiş yada yara izi kalmaz. Hastayı günlük hayatından alıkoymadan işlem gerçekleştirilir. Bu işlem sırasında alanda mevcut saç köklerine zarar verilmez.

 

FUE yöntemi ile yapılan saç ekimi ameliyat ortamında yapılması gereken ciddi bir operasyondur.

 

Saçlarım ne zaman çıkar?

Operasyondan sonra ekilen saçlar genelde 2 ay sonunda dökülür. 6 aya kadar tekrar çıkar. Kesin sonucu görebilmek için 11 ay uygun bir zamandır.

 

Profesyonel bir ekip tarafından yapıldığında saç ekimi çok iyi sonuçlar verir. Ömür boyu uzayan saçlar insanın görünümünü değiştirdiği gibi psikolojisini de olumlu etkilemektedir. Saç ekimi yetenek görsellik ve teknoloji gerektirir.

 

Operasyonun başarısı açısından müdahale sonrasında kişinin en az 1 hafta dinlenmesi tavsiye edilir.

 

İlk 15 günlük süreçte denize, havuza girmemek, güneşlenmemek, spor yapmamak, cinsel ilişkide bulunmamak, darbe ve travmalardan kaçınmak çok önemlidir.

 

Operasyon Öncesi

  • Ameliyattan bir gün öncesinde kan tahlilleriniz ve gerekli görülen sağlık kontrolleriniz yapılacaktır.
  • Kan tahlili öncesinde ve saç ekimi operasyonuna girmeden önce kesinlikle alkol alınmaması gerekmektedir.
  • Operasyondan bir gün öncesinde kanı sulandırıcı ilaçlar kesinlikle alınmamalıdır.
  • Rutin kullanılan ilaçlar ile ilgili doktor ve sağlık personeline bilgi verilmelidir.
  • Operasyon için hastaneye gelirken önden düğmeli gömlek şeklinde kıyafetler giyilmelidir.
  • Operasyona gelirken yemek yenmelidir.

 

Operasyon Sonrası

  • Saç ekiminden sonraki 15 gün sigara ve alkol kullanılmamalıdır.
  • Saç ekimi sonrası ilk 15 gün spor yapılmamalı, cinsel ilişkiye girilmemeli, denize ve havuza girilmemeli, aşırı heyecandan kaçınılmalı, darbelerden uzak durulmalıdır.
  • Reçete bulunan ilaçlar talimatlara uygun şekilde kullanılmalıdır.
  • 3 ay boyunca jöle, topik, saç boyası gibi kimyasal ürünler kullanılmamalıdır.

 

Ekilen saçlar 15- 20 gün içerisinde kırılma yöntemi ile dökülür.%80 oranında bu dökülme beklenir. Döküldükten 2,5 -3 ay sonra çıkmaya başlar.1 yıla kadar çıkma süreci devam eder.

 

Ekilen saçlar 15- 20 gün içerisinde kırılma yöntemi ile dökülür.%80 oranında bu dökülme beklenir. Döküldükten 2,5 -3 ay sonra çıkmaya başlar.1 yıla kadar çıkma süreci devam eder.

 

Saçlarınızın çıkma döneminde ekim yapılan bölgede küçük sivilcelenmeler oluşabilir, bu durumda lütfen bizi arayınız ve kendiniz müdahale etmeyiniz.

Sizi Arayalım