Yüz ve Boyun Germe | Ento KBB

Yüz ve Boyun Germe


Yüz ve boyun bölgesindeki yaşlanmaya bağlı gelişen deformasyonların tedavisinde kullanılan cerrahi yöntemdir.

Orta yüz bölgesinin sarkması, alt göz kapağı bölgesindeki derin çizgilenmeler, burundan ağız kenarına uzanan doğal oluğun derinleşmesi, çene kontörünün bozulması, gıdı bölgesinde derinin esnekliğini kaybetmesi, bu bölgede anormal yağ depolanması, çift çene görünümü gibi sorunlar yüz germe ile çözümlenebilir.

Kalıtım, çevresel faktörler, sigara, stres gibi faktörler nedeniyle bu bulgular daha erken yaşlarda da gözlenebilir.

Genelde boyun germe, kaş kaldırma, yağ transferi ve göz kapağı cerrahileri ile kombine edilir. Eş zamanlı peeling yada lazer uygulamaları ile cilt tonu arttırılabilir.

Genel sağlık durumu uygun olan, aspirin ve kanama profilini bozan ilaç kullanmayan, en az 1 ay önceden sigara kullanımını bırakmış kişilere operasyon uygulanabilir.

Uygulanacak prosedürün içeriğine de bağlı olarak ortalama 4-5 saat sürer. Genel anestezi altında yapılır. Sıklıkla dren kullanılır. 1 ve ya 2 gün hastanede gözlem gerekir. Sonrasında dokulara destek ve ödem önlemek amaçlı bir yüz korsesi kullanılır. Uygulanan cerrahinin içeriğine göre uygun medikasyon verilir. Morluklar 1-2 haftada tamamen çözülürken ödem biraz daha zaman alır. Birinci ayın sonunda şişlikte ciddi azalma olmakla beraber net cerrahi sonucunu değerlendirmek için bir kaç ay beklemek gerekir.

Dermal dolgular ve Botulinium Toksin Tip A enjeksiyonları ile başlayan yüz uygulamalarının yetersiz kaldığı durumlarda uzun ömürlü ve ciddi ilerlemeler sağlayan bir operasyondur.

BOYUN GERME

01

Genel sağlık durumu uygun, yara iyileşmesinde problemi olmayan , genel anestezi alabilecek her hastada güvenle uygulanabilir.

Operasyon yaklaşık 1-2 saat sürer. Dren sıklıkla kullanılır. Operasyon hemen sonrasında elastik bandaj uygulanır. Boynun aşırı hareketlerinden ve soğuk ile ödem tedavisinden bu operasyon sonrasında kaçınmak gerekir. 1-2 gün hastanede izlem gerekir.

Morluklar 1-2 hafta içerisinde tamamen çözülür. Şişlik ve ödemin geçmesi için 1-2 ay beklemek gerekir. İlk günlerde operasyon bölgesinde hissizlikler zaman içerisinde tamamen çözülür. Ağır fiziksel aktivitelerden bir kaç hafta kaçınmak önemlidir.Telefon Hattı