Kepçe Kulak Ameliyatı (Otoplasti) | Ento KBB

İzmir Kepçe Kulak Ameliyatı (Otoplasti)

Kepçe Kulak Ameliyatı (Otoplasti)

Otoplasti (kozmetik kulak ameliyatı olarak da bilinir) kulağın şeklini duruşunu yada büyüklüğünü değiştirmek için yapılan bir operasyondur.

 

Kulak kepçeliğinden sıkıldıysanız, açıklığını azalttırmak yada doğuştan var olan bozukluğu gidermek ya da sakatlanma sonucu oluşan şekil bozuklukları için otoplasti operasyonu geçirmeyi tercih edebilirsiniz.

 

Kepçe kulak problemi doğumsal olarak kulak kepçesi kıkırdaklarının gelişimindeki bozukluk sebebiyle kulak kıvrımlarının tam oluşamamasından kaynaklı belirgin kulak ortaya çıkması olarak tanımlanabilir. Bu problem 20 çocuktan birinde görülebilmektedir. Bu kişide bir hastalık anlamına gelmemekle beraber, bu kişiler sosyal çevre anlamında problemler yaşayabilmekte ve arkadaşları tarafından psikolojik baskı altına girebilmektedirler.

Bu sebeple erken dönemde bu problemin düzeltilmesi kişinin psikolojik savaşlar vermesini engellemek açısından önemlidir.

 

Kepçe Kulak Ameliyatı Ne Zaman Yapılmalıdır?

Bu ameliyatın kulak kepçesinin gelişiminin tamamlanmaya başladığı 4-6 yaş aralığında yapılması ideal olarak önerilmektedir. Çünkü 3 yaşında kulağın büyük oranda gelişimini tamamladığı ve erişkin boyutlara yaklaştığı kabul edilmektedir. Çocuğun okula başlamadan bu probleminin düzeltilmesi okul döneminde problem yaşamasını önlemek açısından önemlidir. Bunun yanında kıkırdak sertleşmesi tam gerçekleşmediği için ameliyatın uzun dönem başarısı da daha yüksek olmaktadır. Genellikle en sık görülen problem kepçenin kıvrımının oluşumundaki yetersizlik olduğu için bu dönemde daha basit bir şekilde problem düzeltilebilmektedir. Ancak elbette ki bu ameliyat için bir yaş sınırı yoktur ve her yaşta başarı ile yapılabilmektedir, sadece ameliyat tekniğini doğru seçmek gereklidir.

 

Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bu ameliyat için tanımlanmış birçok teknik bulunmaktadır. Fakat genellikle uygulamada bu tekniklerin kombinasyonu (bir arada kullanımı) yapılmaktadır. Bu amaçla dikişlerle düzeltme, kıkırdak çıkarılması, kıkırdağın zayıflatılması gibi birçok işlem yapılabilmektedir. Burada önemli olan kişinin problemini tam olarak tanımlamak ve en uygun tekniği seçmektir. Biz uygulamalarımızda genellikle kulak arkasından insizyonla girerek hastanın ihtiyacına göre düzeltme işlemini yapmaktayız.

 

Kepçe Kulak Ameliyatlarında Anestezi Gerekir mi?

Ameliyat genellikle çocuklarda genel anestezi ile yapılmaktadır. Büyük çocuklar veya erişkinlerde ise sakinleştiriciler ve lokal anestezi ile yapılmakla beraber genel anestezi ile de yapılabilmektedir. Genel tercih olarak dikişler eriyen dikişler olarak kullanılmakta böylece daha sonra alınmasına gerek kalmamaktadır.

 

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası?

Ameliyat sonrası 7 veya 10 gün pansumanlar takip edilmekte ve bu 10 gün süresince sargı önerilmektedir. Bunun sonrasında bant veya sargı takılması şart olmamakla birlikte kulağı darbelerden korumak amaçlı 1 ay bant takılması önerilebilmektedir. Kulakta ameliyata bağlı belli oranda ödem oluşabilmekte fakat genellikle 2 hafta içerisinde düzelmektedir. Takiplerin düzenli yapılması halinde ortaya çıkabilecek problemler erken saptanabilmekte ve kolaylıkla ortadan kaldırılabilmektedir.

 

Otoplasti, kulakların gerçek boyutuna ulaştığından itibaren her yaşta yapılabilir. Normal şartlarda 5 yaşından sonra fakat bazı durumlarda hasta 3 yaşında iken yapılabiliyor.

Telefon Hattı