Dolgu Maddesi | Ento KBB

Dolgu Maddesi


Dolgu maddesi enjeksiyonları derideki ince ve derin kırışıklıkları gidermek, yara izlerini tedavi etmek, ciltteki çukurları yok etmek, dudaklara volüm, yanaklara dolgunluk vermek ve yüz kontürünü şekillendirmek amacıyla yapılan uygulamalardır. En sık derinin dermis adı verilen katmanında da doğal olarak bulunan ve deriye nem, dolgunluk ve tazelik veren ‘hyaluronik asit’ bazlı dolgular kullanılmaktadır.

İnsan derisinde yaş ile beraber üretimi azalan bu önemli yapı taşı suyu tutarak cilde nem verir. Yaşlanmayla beraber hyalüronik asit üretiminin azalması, elastik lif, kollajen lif ve yağ dokusunun da azalması ile birlikte cildin elastikiyetinin ve canlılığının kaybolmasına, kırışıklıklar ve sarkmalar meydana gelmesine neden olur.Yeni teknolojik tekniklerle sentetik olarak üretilen hyaluronik asit dolgu maddesi olarak enjeksiyon yoluyla deri altına verilmesine olanak sağlar ve doğala yakın yapısından dolayı vücut tarafından kolay tolere edilir. 6 ila 12 ay arasında bir süre zarfında vücut tarafından emilir. Yan etkiler açısından da daha güvenlidir. Dolgu uygulaması kırışıklık, iz veya sarkmanın olduğu bölümün altına derideki çöküklüğü gidermek amacı ile yapılır ve uygulandığı alana dolgunluk sağlayarak etki etmektedir.

Dolgu maddesi enjeksiyonları yüz sarkmalarının azaltılmasında, alın çizgilerinin, kaş arasındaki çizgilerin, ağız etrafındaki kırışıklıkların, burun kanatlarından dudak köşelerine inen kırışıklıkların, ağız kenarından çeneye doğru uzanan kırışıklıkların tedavisinde, elmacık kemiklerini belirginleştirmek amaçlı, dudak şeklinin vurgulanması ve hacminin arttırılması amaçlı, sivilce izlerinin ve yara izlerinin giderilmesi için kullanılabilmektedir. Dolgu madde enjeksiyonları yüz dışında yaşlanan eller , dekolte ve hatta göğüs bölgesini yapılandırmak için de kullanılabilmektedir. Deriye anestezik krem sürüldükten sonra cilt dezenfektan sıvılarla temizlenir ve ince uçlu özel enjektörlerle veya özel kanüller yardımıyla deriye enjeksiyon yoluyla dolgu maddesi uygulanır. Uygulama yaklaşık 20-30 dk sürmekte etkisi ise uygulanan dolgu maddesinin türüne göre 6 ile 18 ay arası devam edebilmektedir. Uygulama sonrası hafif masaj yapılması dolgu maddesinin yerleşmesini kolaylaştırır. Enjeksiyon sonrasında ağır egzersiz, sıcak su ile banyo gibi uygulamalardan kaçınılmalıdır. Uygulama alanında geçici olarak şişlik, kızarıklık, morluk ve hassasiyet gözlenebilir. İşlem sonrası buz uygulaması ile bu yan etkiler azaltılabilir. Genellikle oluşabilecek bu yan etkiler kısa sürede geriler. Morluklara kapatıcı uygulanabilir. İşlemden önce parasetamol dışındaki ağrı kesiciler, aspirin ve kan sulandırıcılar kullanımı önerilmez.

Göz altlarında zaman içinde ortaya çıkan çöküntü ve çukurluklar kişiye yorgun ve yaşlı bir ifade vermektedir. Bu bölgeler için geliştirilmiş özel dolgu maddeleri içerisinde hyaluronik asit dışında çeşitli aminoasit ve antioksidanlar da yer almakta böylece o bölgenin doldurulması dışında deriye nem ve ışıltı da kazandırmaktadır.Telefon Hattı