Dermal Dolgu Uygulamaları

Enjekte edilebilen dolgu materyalleri ince dudaklar, yüzdeki kırışıklıklar ve hacim kayıplarının cerrahi dışı tedavisinde sıklıkla kullanılırlar.

Yaşlandıkça deri altındaki dokularda hacim kayıpları yaşanır, kaslar deri yüzeyine daha yakın çalışırlar. Bu nedenle mimik çizgileri ve kaz ayakları daha belirgin hale gelirler. Yaş, yaşam koşulları, kalıtım, güneş ve çevresel şartlar nedeniyle yaşlanmanın erken evresindeki bulgular, kırışıklıklar, silikleşen konturlar, hacim kayıpları dermal dolgularla başarıyla tedavi edilirler.

Dolgular ile hiçbir zaman cerrahi kadar net ve radikal değişimler elde edilemez fakat cerrahi için zamanlamanın erken olduğu durumlarda veya genel sağlık durumu müsait olmayan hastalarda iyi bir seçenektir.

Dolgular klinik şartlarında rahatlıkla uygulanabilirler. Nadiren anestezi ihtiyacı olur. Soğuk uygulama veya krem formundaki anesteziklerle konforlu bir şekilde uygulama mümkündür. Ağrı eşiği düşük hastalarda lokal anestezi altında uygulama yapılabilir. Bir iyileşme dönemi yoktur. Hemen sonrasında günlük aktiviteye dönüş yapılabilir. En sık görülen yan etkiler arasında hafif bir ödem, kızarıklık, dolgunluk hissi, nadiren morarma sayılabilir. Soğuk uygulaması ile iyi sonuçlar alınır. Birkaç gün içinde bu bulgular kaybolur.

Genel sağlık durumu uygun, kanama zamanına etkili ilaç kullanmayan her hastada dermal dolgular güvenle kullanılabilir. Uygulama sonrası sonuçlar hemen gözlenir.
Kimyasal içerik, etki süreleri ve yumuşaklıklarına göre birçok farklı dolgu çeşidi mevcuttur.

Hyaluronik asit içeren dolgular pratikte en sık kullanılan ürünlerdir. Bunun en geçerli nedeni biyo-uyumluluğunun ve güvenliğinin çok yüksek oluşudur. Her canlı bünyede hyaluronik asit bulunur. Vücudumuzda yüksek miktarlarda bağ dokusunda aynı zamanda kıkırdak dokuda, eklem sıvılarında ve deride bulunmaktadır.

Hyaluronik asit pratikte en çok deprese akne skarlarında, yanaktaki hacim kayıplarında, belirgin kaz ayaklarının tedavisinde, belirgin ve derin gülme çizgilerinde (burun kenarından, ağız kenarına uzanan doğal oluklar), kaş çatma ile oluşan kırışıklıklarda, marionette çizgileri (ağız kenarından çeneye uzanan), dudak sınırlarının belirginleştirilmesi ve hacim ihtiyaçlarında, sigara çizgileri (üst dudakta dikey uzanan) ve derin alın çizgilerinde kullanılır.

Etki süresi ortalama 12-18 ay kadar sürer. Tedavinin etkinliği ve devamlılığı açısından tekrarlanması esastır. Dolgu maddesi enjeksiyonları uygulamaları ile sıklıkla kombine edilir ve daha efektif sonuçlar alınır.Sizi Arayalım